Zpět domů

Festivalové tipy produkčního MOVE Festu Petra Kišky

„Představ si, že…“

Petr Kiška se o produkci a organizaci ostravského MOVE Festu po boku Jany Ryšlavé stará už od prvního ročníku a je tedy svědkem i všech příprav a sestavování programu na letošní pátý MOVE Fest Ostrava. A tím se zároveň stal i onou povolanou osobou, která Vám v tomto rozhovoru s podnázvem „Představ si, že…“ přinese festivalové tipy pro rok 2018.

Péťo, představ si, že jsi aktivní divák a chceš si na letošním MOVE Festu zajít na performance, která Tě opravdu zapojí do dění. Na které bys šel?

Musím říct, že rozhodně nejsem prototyp aktivního diváka a představení, která mě zapojují do děje, mě přímo děsí. Ale o to víc se divím, že jsem si strašně moc užil inscenaci You Are Here, když jsem na ni byl, přestože mě tam do děje zapojili (a tím že se s tanečníky známe, tak mě zapojili ještě intenzivněji než kohokoliv jiného), tak to pro mě byl úžasný zážitek. Myslím si, že You Are Here je ideální představení pro diváky, kteří tuhle interakci s interprety mají rádi, ale i pro ty, kteří se jí bojí. A pokud se najdou lidé, kteří chtějí tu hrůzu v sobě překonat tak jako já, tak inscenace You Are Here, která bude na MOVE Festu ve čtvrtek 24. května, je pro ně jako dělaná.

Teď si zkus představit, že v programu hledáš představení, které Tě donutí zatajit dech a vypustit ze sebe v hledišti trochu adrenalinu. Které bys vybral?

Tak to bych určitě vybral páteční Losery v Domě Kultury, protože ti v inscenaci Kolaps opět připravili obrovskou dávku dech beroucí akrobacie. Performeři se tam navzájem hází vysoko do vzduchu a člověk vlastně nikdy neví, jestli se chytnou a v pořádku dopadnou. Je pravda, že mi v takových situacích vždycky zatrne, i když vím, že se jim to zatím vždycky podařilo a jsou to zkušení akrobati.

Představ si, že jsi velký fanda do nového cirkusu, ale vždycky jsi měl strach si ho sám vyzkoušet a teď to chceš překonat. Kam by ses proto na MOVE Festu vydal?

Kdybych byl fanda do nového cirkusu, což jsem, a měl bych strach si to vyzkoušet, což občas taky mám, tak bych se určitě přihlásil na workshop, který povedou lidi, kteří vědí, co dělají, a budu se s nimi cítit bezpečně, protože budou mít velké svaly a budou to dělat už dlouho. A když ještě večer předtím uvidím představení, kde pochopím, že to opravdu umí (pozn: Kolaps od Losers Cirque Company, 25. května), tak bych se stoprocentně vydal „loseří“ akrobatický workshop v sobotu 26. května. Na který taky půjdu, pokud to budu časově stíhat.

Péťo, teď se prosím pokus představit, že jsi otec dvou dětí a chceš je na festival vytáhnout za kulturou, která zabaví Tebe i je. Na které představení bys je vzal a proč?

Pokud bych byl otec dvou dětí, což teda zatím nejsem, a chtěl bych je vytáhnout za kulturou, tak bych s nimi šel v neděli 27. května na inscenaci „O medvědovi, který plul na kře“, protože nejenom že je to představení, které je vhodné pro děti, ale nenudí se na něm ani rodiče. A taky si myslím, že je důležité děti vzdělávat o ekologických problémech, takže bych jim to takhle nasolil hned zamlada.

Teď si představ, že miluješ sci-fi a chceš vidět opravdu nadpozemské taneční číslo. Které představení by podle Tebe mohlo naplnit tato očekávání?

Tak to si nemusím ani moc představovat, protože milovníkem sci-fi opravdu jsem a vždycky se v tomto žánru těším na něco nového, ale v divadle se toho bohužel zas tak moc neobjevuje. Takže na MOVE Festu bych si s chutí zašel na WOW v sobotu 26. května, protože je to z programu asi nejvíc nadpozemsky působící inscenace. Vizuálně je to neskutečně udělané představení, které hodně čerpá z Matrixu a po vzhledové stránce podobných kousků, ale i pohybově jde o výborný duet, který stojí za to vidět.

Ještě si zkus představit, že bys musel z celého MOVE Festu vybrat jedno představení, které ze všech nejvíce využívá technologie a nová média. Které by to bylo?

To bych vybral Sonju Ferienčikovou a její Everywhen, se kterým ve středu zahájí celý festival, a já tuto inscenaci ještě neviděl a strašně mě to zajímá. Propojení tance a nových médií je v Everywhen ze všech představení na MOVE Festu určitě nejvýraznější, protože jednou ze základních složek tohoto představení je projekce. A nalákaly mě i samé pozitivní ohlasy na představení od diváků z jiných měst a od mých známých, kteří představení už měli možnost vidět.

A na závěr si představ, že už jsi pátým rokem produkčním festivalu a chceš to oslavit. Kam bys zamířil?

Dělat takový festival pátým rokem je opravdu náročné a až to budu chtít ke konci tohoto ročníku pořádně oslavit a zapít, tak vyrazím na sobotní MOVE Your Ass Party s Leničkou alias DJkou Ledničkou. Lenka je prostě super DJka, která pravidelně hraje v Docku a umí se neskutečným způsobem naladit na lidi. A kromě toho, že je DJka, tak dělá úplně neuvěřitelné projekty s autisty, což se možná odráží i v její hudbě, to nevím. Hlavně to v sobotu pořádně rozjedeme, myslím, že opravdu bude co slavit.

Autor rozhovoru: Klára Huvarová