Zpět domů

Kolaps vzal MOVE Festu dech

Říká se, že třetí dny bývají kritické. Ale třetí den MOVE Festu 2018 byl hotový kolaps. Dech beroucí a skvostný Kolaps od Losers Cirque Company.

„Loseři“ jsou profesionálové od pohledu, troufám si říct, že z nich od začátku až do závěrečného standing ovation nikdo v sále nespustil zrak. Překvapovali, bavili a napínali publikum od první do poslední scény. Kromě samotných tanečních, akrobatických a gymnastických výkonů Kolaps zdobily geometrické animace na poloprůhledném plátně, za kterým zpěvačka Josefina Žampová a kytarista Vladimír Mikláš po celou dobu doprovázeli inscenaci naživo. Kolaps je jeden z kulturních zážitků, na který budu ještě dlouho myslet, protože spojení nápaditého konceptu, takřka dokonalého provedení, energického projevu interpretů, stylových kostýmů, živé hudby, efektního light designu a skvěle zapadajících projekcí prostě člověk jen tak nevidí.

Inscenaci prezentovalo deset akrobatů – šest mužů a čtyři ženy, a krása Kolapsu pro mě spočívala i v tom, že všem interpretům se dostávalo stejné pozornosti. Nezáleželo na tom, jestli to byla žena letící vzduchem přes celé jeviště nebo muž v roli báze, na kterém stojí další dva lidé, všichni „Loseři“ prostě zářili jako sehraný tým.

Ani dramaturgické lince inscenace se nadá nic moc vytknout. Klidnější duety a menší etudy gradovaly do silných společných scén plných přemetů, stojek, párové akrobacie, originálních skupinových obrazů a tanečních choreografií. Po celou dobu se v díle objevují působivé motivy kolapsu, i když inscenací nevede žádná ucelená dějová linka.

Jedním z obdivuhodných kousků dokonce „Loseři“ v Ostravě překonali svůj dosavadní rekord – akrobatka Martina Illichová svému kolegovi Vítězslavovi Rambovi stála na hlavě neskutečných 6 minut a 11 sekund, zatímco Lukáš Macháček si po celou tu dobu vyhazoval Janu Telcovou z náručí do vzduchu tak, že se mu Jana vždy postavila na ruce, a poté ji pouštěl zpátky do náručí. Je opravdu obdivuhodné, jakou silou, výdrží, vzájemnou důvěrou, ale také smyslem pro humor a citem pro pohyb performeři disponují.

Dokonce jsme měli to štěstí, že u nás v Ostravě část „Loserů“ zůstala a na sobotu 26. května připravila dva akrobatické workshopy. Dopolední lekci pozemní akrobacie vedl Vítězslav Ramba s Jindřichem Panským a odpolední hodiny párové akrobacie opět Vítězslav Ramba tentokrát s taneční partnerkou Martinou Illichovou. Na workshopech se opět krásně projevila „lůzří“ profesionalita a preciznost, struktura hodin byla promyšlená a lektoři kromě hlavní akrobatické pasáže nepodceňovali ani dnes často opomíjené části jako rozehřátí, protažení, posílení a stretching.

Mohu referovat z lekce pozemní akrobacie, které jsem se zúčastnila, a musím říct, že hodina plně naplnila mé očekávání. Jindra s Víťou měli pro účastníky připraveny základní akrobatické prvky jako je kotoul nebo hvězda, které jsme ale během workshopu postupně rozvíjeli a učili se je dělat v různých variantách a později i variacích. A také lekce párové akrobacie sklízela jen pozitivní ohlasy. Například účastnice Jana Ryšlavá popsala workshop jako „skvělou ochutnávku tréninkových postupů Losers Cirque Company, která byla perfektně upravená pro dvouhodinový workshop.“

Slova kritiky slova k jakémukoli zapojení „Loserů“ do letošního MOVE Festu lze najít jen těžko. Takže tolik k mé ódě na Losers Cirque Company.

Autorka textu: Klára Huvarová

« 1 z 2 »