Načítám Akce

Zpět na program

  • akce již proběhla.

Naučená bezmocnost

VerTeDance

28. 5. 2016 17:00

Máme něco i pro milovníky filmu. Jedná se o kolektivní dílo souboru VerTeDance a Jiřího Havelky ve filmovém zpracování Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého. Naučená bezmocnost je film z prostředí komunistického lágru 50. let. Zkoumá limity prostoru, prázdnotu času, hranice samoty, bohatství i svobodu vnitřního světa lidí žijících v omezených podmínkách. Film snímá prostor bývalých lázní v suterénu budovy někdejších Elektrických podniků, který ožívá prostřednictvím těl sedmi tanečníků. Místo kdysi čisté, teplé, určené k odpočinku, očistě těla. Dnes zpustošené, až hrůzu nahánějící, postrádající jakoukoli údržbu a péči.

Sledujeme svébytné filmové dílo nebo jen záznam 24 bezpečnostních kamer? Jejich nebezpečná všudypřítomnost není příjemná „odsouzeným“ ani divákům. Bezmoc v každém záběru.

Těžké téma, o kterém je však třeba stále mluvit.

Film odhaluje fyzické i psychické hranice komunistického lágru, ale také jaké to je mít svobodu v duši a nesvobodu tělesnou.


Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robert Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský, Katarína Ďuricová, Adriana Černá, Jiří Havelka, Karel Štulo a Lucia Kašiarová
Produkce: VerTeDance o.s. a Čtyři dny o.s.